INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW KORZYSTAJĄCYCH Z CIEPŁEJ WODY UŻYTKOWEJ
Szanowni Państwo
Otrzymujemy od Państwa sygnały i zapytania o występujące różnice cen przy rozliczeniu opłat za ciepłą wodę użytkową. Pytacie Państwo przede wszystkim o przyczynę powstawania różnicy cen, najczęściej porównując ceny w sąsiednich budynkach.
Nasza Spółdzielnia dokonuje rozliczenia zużycia wody w okresach półrocznych, co oznacza, że raz na 6 miesięcy określamy faktyczne zużycie wody zimnej i ciepłej (w budynku oraz w lokalach), ale też koszty zakupu i podgrzania wody. W drugim półroczu 2023 r. średni koszt podgrzania wody w budynkach Spółdzielni wynosił 50,06 zł/m3. Dokładnie w połowie budynków cena podgrzania wody była niższa od średniej, w drugiej połowie wyższa. Z czego wynikają te różnice?
Z kilku czynników. Pierwsza najważniejsza kwestia jest taka, że na mocy przepisów prawa koszty podgrzania wody są przypisywane indywidualnie dla danego budynku. Składają się na nie koszty wynikające z faktur za zakup paliwa gazowego, zakup energii elektrycznej, koszty stałej obsługi i serwisowania urządzeń do podgrzewu wody, koszty obowiązkowych przeglądów technicznych i dozorowych instalacji oraz urządzeń, koszty ewentualnych zakupów urządzeń lub wymiany części urządzeń i instalacji do podgrzewu wody stanowiących środki trwałe, koszty wody wodociągowej zużytej do podgrzewu oraz koszty bieżących napraw lub remontów instalacji i urządzeń do podgrzewu wody.
Druga istotna sprawa to sama istota działania instalacji ciepłej wody w budynkach. W budynkach znajduje się instalacja ciepłej wody i cyrkulacji. Po co? Jak sama nazwa wskazuje woda w instalacji cyrkuluje, czyli przepływa, krąży. Dlatego po chwili od odkręcenia kurka mamy w kranie ciepłą wodę. Ale to wiąże się z koniecznością zachowania ciągłego przepływu wody o odpowiedniej temperaturze w instalacji budynkowej. Dlatego też, pomimo na przykład braku poboru ciepłej wody w porze nocnej w budynkach, gdzie zainstalowane są wymienniki znajdujące się w węźle cieplnym, jest ona cały czas podgrzewana i krąży w instalacji. Natomiast w budynkach, gdzie nie ma wymienników ciepła, ochłodzona woda wraca do kotłowni, gdzie jest podgrzewana i powraca z powrotem do budynków.
I tu pojawia się kolejna kwestia. W instalacjach ciepłej wody w budynkach wielorodzinnych musi być zapewniony stały obieg wody. Co oznacza, że nie może on być wyłączany w porze nocnej. Konieczność zapewnienia stałego obiegu wody wynika wprost z przepisów prawa. Jak wskazano wcześniej, koszty związane z dostawą ciepłej wody do budynków są rozliczane odrębnie dla poszczególnych nieruchomości. W sytuacji stałego obiegu wody w budynkach, ilość ciepła potrzebnego dla utrzymania parametrów temperaturowych wody jest uzależniona od wielkości sieci wewnętrznej instalacji ciepłej wody oraz od odległości budynku od źródła ciepła, czyli kotłowni. Dla budynków większych niezbędna ilość ciepła do podgrzania wody jest wyższa niż w budynkach mniejszych, gdyż w instalacji wewnętrznej cyrkuluje większa ilość wody, którą na bieżąco trzeba podgrzewać. Analogicznie jest z odległością budynków od kotłowni, gdzie podgrzana woda musi pokonać różne odległości, zanim dotrze do poszczególnych budynków. Dla zachowania wymogów przepisów prawa w zakresie sposobu rozliczenia kosztów podgrzania wody należy ilość zużytego ciepła odnieść do ilości metrów sześciennych ciepłej wody zużytej przez wszystkie lokale w konkretnej nieruchomości, w danym okresie rozliczeniowym. W ten sposób dochodzi do paradoksu polegającego na tym, że jeżeli dla przykładu w okresie rozliczeniowym w dwóch budynkach na potrzeby podgrzania wody zużyto te same ilości ciepła, to cena jednostkowa podgrzania 1 m3 wody będzie niższa w tym budynku, który zużył więcej wody. I na odwrót budynek, w którym zużyto mniej wody, będzie miał wyższą cenę jednostkową.
Takie oto mamy paradoksy rozliczeniowe. Niestety, Spółdzielnia musi się do nich stosować. Na pocieszenie dodać należy, że ów paradoks dotyczy nie tylko naszej Spółdzielni, ale każdego innego odbiorcy w budynkach wielorodzinnych, niezależnie od formuły prawnej zarządzania budynkami (budynek spółdzielczy, wspólnotowy czy komunalny). Opisane wyżej okoliczności oraz przewidziany w przepisach prawa oraz w Regulaminie obowiązującym w naszej Spółdzielni sposób rozliczania kosztów dostawy ciepłej wody sprawiają, że ceny dostaw ciepłej wody były, są i będą różne dla poszczególnych budynków.
W naszej Spółdzielni obowiązuje „Regulamin rozliczania kosztów centralnego ogrzewania oraz kosztów ciepła przeznaczonego na cele podgrzewu wody w Spółdzielni Mieszkaniowej w Gryficach", przyjęty przez Radę Nadzorczą Spółdzielni Uchwałą nr 15/2022 w dniu 23.11.2022 r. (pełna treść Regulaminu jest dostępna na stronie internetowej Spółdzielni). Regulamin powyższy został opracowany na podstawie przepisów ustawy z dnia 10.04.1997 r. Prawo energetyczne oraz Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 07.12.2021 r. w sprawie warunków ustalania technicznej możliwości i opłacalności zastosowania ciepłomierzy, podzielników kosztów ogrzewania oraz wodomierzy do pomiaru ciepłej wody użytkowej, warunków wyboru metody rozliczania kosztów zakupu ciepła oraz zakresu informacji zawartych w indywidualnych rozliczeniach.
Jednocześnie - niejako przy okazji - należy pamiętać, że zmiany na rynku cen paliw i energii w ostatnich latach przekładają się na znacząco wyższe koszty podgrzania wody (podobnie z centralnym ogrzewaniem) niż dwa, czy trzy lata temu. Zdecydowanie największy wpływ na wzrost kosztów podgrzania wody miały podwyżki cen gazu oraz energii elektrycznej. W roku 2024, pomimo ochrony cen energii elektrycznej, koszty prądu dostarczanego do kotłowni przy ulicy Brzozowej do zasilania urządzeń wzrosły o ponad 90 % w porównaniu z rokiem 2023. Ceny paliwa gazowego (wyłącznie) pozostały na tym samym poziomie, ale są one chronione tylko do końca czerwca tego roku, natomiast koszty przesyłu paliwa gazowego wzrosły w porównaniu z rokiem ubiegłym o kilkanaście procent. Pozostaje wielką niewiadomą, jak te ceny kształtować się będą w drugiej połowie tego roku? A ceny te mają bezpośrednie przełożenie na poziom kosztów wytwarzania zarówno ciepłej wody, jak i ciepła do ogrzewania mieszkań.
ZARZĄD SPÓŁDZIELNI
zobacz więcej ogłoszeń